להתנדבות

צימאון לחיבוק

לפני חמש שנים הקמנו את פרויקט 'צימאון לחיבוק'. אימצנו גנים בהם שהו ילדי מבקשי מקלט בתנאים מחפירים והפכנו אותם למקום ראוי לילדים לגדול בו.

פרויקט צימאון לחיבוק הוקם בשנת 2014 , למען רווחתם של ילדי מבקשי המקלט ובני משפחותיהם. במסגרת הפרויקט אנחנו מאמצים ארבעה גני ילדים ואת בית ספר של הקהילה האריתראית “אבו גידה”. מטרת בית הספר היא חיזוק ילדי הקהילה במקצועות הליבה הנלמדים במערכת החינוך הישראלית, תוך שמירה על התרבות האריתראית ולימוד השפה הטיגרנית.
בין השנים 2013-2006 הגיעו רבבות מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן לישראל. רוב משפחות מבקשי המקלט החיות בישראל נמצאות לרוב במצב הישרדותי וסוציו-אקונומי נמוך. מצבם זה מגביר מצבי דחק, עייפות ומצוקות נפשיות המקרינים ישירות על ההורים והילדים.
בשל הצורך להתפרנס, ההורים נאלצים לעבוד בכמה משרות, ועקב כך נאלצים לשלוח את ילדיהם ל”בייביסיטרים” (גני ילדים פיראטיים) לשעות ארוכות. “בייביסיטרים” אלו מנוהלים על ידי נשים מהאוכלוסייה הזרה, חסרות ניסיון וחזון חינוכי, ולכן על פי רוב סובלים הילדים מהזנחה קשה.
הפגיעה בילדים המתחנכים ב”בייביסיטרים” באה לידי ביטוי בכל מישורי החיים: עיכובים התפתחותיים, קשיי הסתגלות למסגרות, רמות גבוהות של חרדה ואי שקט. עמותת צימאון שמה לה ליעד לשפר את מצבם הפיזי, החינוכי והתרבותי של הילדים.

פעילות בגנים

מעורבותה של עמותת צימאון בגני הילדים של מבקשי המקלט היא בכמה מישורים:

  • ארוחת צהריים בריאה, טרייה ומזינה.
  • טיפולים רפואיים ונפשיים בהתאם לצורך.
  • יצירת תנאים לילדים לחיים בכבוד – שיפוץ ואבזור הגנים בצעצועים, משחקים, ספרים, חומרי יצירה, מיטות, מזרונים ושמיכות..
  • הענקת חום ואהבה לילדים – באמצעות גיוס מתנדבים המגיעים פעם בשבוע לגני הילדים ומבלים עם הילדים במשך שעה וחצי.
  • העשרה – קיום חוגי העשרה שבועיים בגני הילדים, תרפיה עם בעלי חיים, מוסיקה ותנועה.
  •  טיולים, ימי כייף, הצגות, ימי הולדת ועוד.

פעילות בבית הספר “אבו גידה”

אבו גידה הוא בית ספר שמטרתו לחזק את ילדי הקהילה במקצועות הליבה הנלמדים במערכת החינוך הישראלית, תוך שמירה על התרבות האריתראית ולימוד השפה הטיגרנית.
עמותת צימאון סייעה בשיפוץ מרחב הלימוד, ומתנדבי העמותה מגיעים פעם בשבוע ללמד שיעורים פרטניים עם תלמידים מתקשים במיוחד.


מפעל הזנה

מתוך הכרה כי התזונה הינה מרכיב מרכזי בהשפעתו על התפתחותם של ילדים ונוער, הקימה עמותת צימאון את מפעל ההזנה המשרת את הגנים הנתמכים על ידי העמותה ואת תלמידי בית הספר אבו גידה. 400 ילדים מבית הספר אבו גידה ומהגנים מקבלים ארוחת צהריים חמה וטרייה מידי יום.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email